Top facebook2x Top youtube2x Top instagram2x Top phone2x +61 2 9371 9805 Top email2x Email us Top search2x Basket
Home / News / Spring Summer series 21/22 Final results
Home / News / Spring Summer series 21/22 Final results

Spring Summer series 21/22 Final results

Published 03:20 on 4 May 2022
The final placings for the Spring, Summer, and Club Championship series are listed below. Full details for these are other series are available on the results page of the Club website.
The award ceremony will be held on Sunday 15 May. Tickets are limited Book now.

Club Championships full results 2022

  • Finns: 1st Rockal Evens, 2nd Rob McMillan, 3rd Marcus Whitley
  • Inner course: 1st Ross Barratt, 2nd Khiem Tran, 3rd Ryan Moore
  • Moths: 1st Warren Sare, 2nd Andrew Coxall, 3rd Phillip Kurts
  • OK Dinghys: 1st David Clarke, 2nd David Haseldine, 3rd Edward Cox
  • Open Fleet: 1st Paul White, 2nd Anthony House, 3rd Richie Reynolds
  • Optimist inter Fleet: 1st Seb Tucker, 2nd Isla Ren Cohen, 3rd Youan Chen
  • Optimist open Fleet: 1st Jago Tucker, 2nd Walter Heeley, 3rd Goro Tomishima
  • Tasers: 1st Kerry Fyfe, 2nd David Eastwood, 3rd Richard Salmon

Spring series Full results (31 October to 28 November 2021)

  • 420s: 1st Xanthe Kibble and Olivia Chadwick, 2nd Hanako Tomishima and Grace Morrow, 3rd Ryan Gilmour and Elia Sellers
  • Finns: 1st Rob McMillan, 2nd Marcus Whitley, 3rd James Bevis
  • Inner course: 1st Ross Barratt, 2nd Stan Bland, 3rd Diane Vukelic
  • Moths: 1st Warren Sare, 2nd Phillip Kurts, 3rd Andrew Coxall
  • OK Dinghys: 1st Rob McMillan, 2nd David Haseldine, 3rd David Clarke
  • Open Fleet: 1st Matthew Moore, 2nd Paul White, 3rd Richie Reynolds
  • Optimist inter Fleet: 1st Sophie Hufton, 2nd Seb Tucker, 3rd Seb Cheng
  • Optimist open Fleet: 1st Jago Tucker, 2nd Walter Heeley, 3rd Issac Freeman
  • Tasers: 1st Justin Gleeson, 2nd Phillip Hsu, 3rd Andrew McBride
  • Waszps: 1st Scott Sydney, 2nd Keizo Tomishima, 3rd Austin Cross


Summer series Full results (16 January to 3rd April 2022)

  • 420s: 1st Hanako Tomishima and Grace Morrow, 2nd Issac Freeman, 3rd Ryan Gilmour and Elia Sellers
  • Finns: 1st Robert Reid, 2nd Jay Harrison, 3rd Rockal Evans
  • Inner course: 1st Ross Barratt, 2nd Ryan Moore, 3rd Stan Bland
  • Moths: 1st Phillip Kurts, 2nd Andrew Coxall, 3rd Martin Johnson
  • OK Dinghys: 1st David Clark, 2nd John Condie, 3rd Blake Russell
  • Open Fleet: 1st Paul White, 2nd Geoff Waldon, 3rd Anthony House
  • Optimist inter Fleet: 1st Youan Chen, 2nd Seb Tucker, 3rd Isla Ren Cohen
  • Optimist open Fleet: 1st Jago Tucker, 2nd Walter Heeley, 3rd Stirling McKay
  • Tasers: 1st Richard Salmon, 2nd Phillip Hsu, 3rd Kerry Fyfe

Last updated 04:53 on 23 November 2022

© 2022 Woollahra Sailing Club powered by Sailing Club Manager